Trendyol Marka Tescili

E-ticaret günümüzde hızla büyüyen bir sektör. Bu sektörün ülkemizdeki pazar payı da her geçen gün artıyor. Başlıca e-ticaret sitelerinde ise artık marka tescili zorunlu bir unsur haline gelmiş durumda. Öyle ki lider e-ticaret sitesi Trendyol pazar yeri kullanıcılarından marka tescil belgesi talep etmektedir. Peki Trendyol marka oluşturma işlemi ne zaman başlatılmalıdır? Trendyol marka tescili nedir? Büyük e-ticaret siteleri marka tesciline neden bu kadar önem veriyor? Yazımıza geçmeden önce marka tescil işlemine ilişkin detaylı bilgi için hizmetlerimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Trendyol Marka Oluşturma

Bir teşebbüs sahibi marka oluşturmadan önce muhakkak marka sorgulama işlemi gerçekleştirmelidir. Marka araştırma işlemi gerçekleştirmeden yapılan başvurunun reddedilme riski oldukça yüksektir. Üstelik marka tescil ücretinin 2023 yılında geldiği tutarlar itibari ile risksiz bir sürece girmek zaman ve para kaybını önleyecektir. Peki Trendyol marka oluşturma sürecine ne zaman başlanmalıdır?

Tercihen marka oluşturma işleminde pazara giriş yapmadan başlanmalıdır. Marka sahipleri için en garanti yol ise marka başvurularının yayından kalktığı tarihten sonra e-ticaret sitesi pazar yeri açmalarıdır. Bu aşamadan sonra gerçekleşecek tek işlem marka tescil ücretinin yatırılmasıdır.

Neden Trendyol’da Marka Tescil Edilmelidir?

İşletme sahipleri e-ticaret yerinde restoran işletebilir. Bununla birlikte ev eşyası, hediyelik eşya, kıyafet ve daha sayamayacağımız bir çok ürünü satışı artık e-ticaret siteleri aracılığı ile gerçekleşiyor. İşletmeler markalarını tescil ettikleri takdirde kötü niyetli kullanımlara karşı ticaretlerini korumuş olurlar. Bir başka anlatım ile müşterilerine sahip çıkmış olurlar.

Trendyol Neden Marka Tescili İstiyor?

E-ticaret pazar yeri sağlayıcı siteler, teşebbüslerin sınai haklarını korumakla yükümlüdür. Bu tarz bir ihlalin kendi internet sitesinde yer alması o sitenin itibarını zedeler. Bununla birlikte hukuken yapılacak bir uyarı ile söz konusu marka ihlallerinden e-ticaret siteleri de sorumludur.

Bu noktada esasen temel amaç marka ihlallerinin önüne geçmektir. Güvenli bir e-ticaret ortamı potansiyel esnafı bu pazar yerine çeker.

Siz de markanızı tescil etmek için hemen harekete geçin. Hukukçu marka vekili ekibimizin bire bir danışmanlık hizmeti ile marka tescilinde risk almayın! Hemen iletişime geçin!

Yasal Uyarı: Metinde yer alan görsel ve içerik münhasıran Çetin Marka ve Patent A.Ş.®’ye aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılır. Alıntılarınızda link ile kaynak belirtiniz.