Sosyal Medya ve E-Ticarette Marka Taklidi – Marka Tescilinin Koruyucu Etkisi

Marka sahipleri markalarını korumak amacı ile marka tescili almaktadırlar. Marka tescili sağlandıktan sonra başvuru tarihinden itibaren koruma başlar. Öte yandan sosyal medya ve e-ticaret, yurt içinde ve yurt dışında her geçen gün gelişmekte. Marka sahipleri, tescilli markaları ile taklit üretimleri durdurabilirler mi?Trendyol marka ihlali, İnstagram marka taklidi veya Amazon, Hepsi Burada Facebook gibi meralarda gerçekleşen haksız kullanımlar önlenebilir mi? Önlenebilir ise nasıl?

Tescilli Bir Markanız Var Mı?

Tescil edilmemiş bir markanın korunması, Türk Ticaret Kanununda düzenlenen Haksız Rekabet hükümlerine odaklıdır. Sınai Mülkiyet Kanunu koruması ise daha kapsayıcı ve efektif bir korumadır. Bu korumadan faydalanabilmek için markanın tescilli olması şartı aranmaktadır. Tescilli marka sahibi, markasının aynısını veya benzerini kullanan kimselere karşı önleme, durdurma, tedbir, maddi-manevi ve itibar tazminatı gibi taleplerde bulunabilecektir. Öte yandan bu tür taleplerin internet-sanal ortamda ileri sürülebilmesi için farklı koşullar vardır.

Trendyol – Hepsi Burada – Amazon – Instagram – Facebook Gibi Sanal Ortamlarda Marka Taklidi Nasıl Önlenir?

İnternet ortamında markanız taklit mi ediliyor? Tescilli bir markanız var ise şanslısınız! Hemen aksiyon almanız mümkün! Markanız henüz tescilli değil mi? Marka tescil hizmetimizi inceleyin!

E-ticarette gerçekleşen ihlaller bakımından UYAR/KALDIR metodu ile ihlalleri önlemeniz mümkündür. İnternet sağlayıcısı, e-ticaret siteleri veya sosyal medya mecralarında gerçekleşen ihlaller için muhattabınızı ihtar ederek marka taklidini önlemek mümkündür. Alanında uzman avukatlarımız ile ihlali önlemek ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Trendyol Marka İhlali
Trendyol Marka Taklidi
İnstagram Marka İhlali
İnstagram Marka Taklidi

Uyar/Kaldır Metodu ve Sonuçları

Büyük e-ticaret siteleri ve sosyal medya mecraları, binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Dolayısı ile bu tür mecraların her hukuka aykırı fiilden haberdar olmaları beklenemez. Söz konusu ihlal veya taklit hangi mecrada gerçekleşmiş ise, tarafınızca ihlal hakkında, yasada belirtilen bilgi ve belgeler ile birlikte ihlalin gerçekleştiği platformu bilgilendirmeniz gerekir. Bu bilgilendirme neticesinde ilgili mecra gerekli işlemleri yapar. Haklı ve hukuki bir gerekçe göstermeden gerekli tedbirler alınmaz ise ilgili mecra ihlalci ile birlikte tazminatlardan sorumlu tutulabilecektir.

Bu tarz durumlarda tedbir alınmaması, ticari hacminizde daralma veya olumsuz müşteri dönüşleri ile ciddi zararlar meydana getirir. Markanızın taklidini öğrendiğiniz andan itibaren seri şekilde bu ihlalleri önleyerek ticaretinizi ve emeğinizi koruyabilirsiniz!