Squid Game, Marka Ve Merchendising!

Çağımız artık teknoloji çağı. Artık her anımızı sanal ortamda paylaşıyor, gündelik haberleri sanal ortamdan takip ediyor ve hatta televizyonda izlediğimiz dizileri bile sanal televizyondan takip ediyoruz. Sanal televizyonculuk denince akla gelen ilk marka ise hiç şüphesiz Netflix®.

Netflix® en son Kore yapımı olan Squid Game isimli dizisini yayınladı ve tüm Dünya çapında büyük ses getirdi. Öyle ki artık bu dizide kullanılan motifleri, örneğin güvenlik görevlilerinin taktığı maskeleri e-ticaret sitelerinden almak mümkün.

Netflix® ise bu diziye ait isim olan Squid Game markası için başvurusunu yapmış durumda. Bu yazımızda Netflix Studios LLC, Squid Game özelinde nasıl bir merchendising stratejisi izliyor ve potansiyel fikri haklarını neler olabilir bunları inceleyeceğiz, ancak yasal olmasa da uyarmakta fayda görüyoruz, diziyi izlemeyenler için spoiler içerebilir.

Merchendising Stratejisi

Netflix Studios, çok sayıda ülkede Squid Game markasının tescili amacı ile geçtiğimiz haftalarda başvuruda bulundu. Marka tescil başvurusunda bulunan ülkeler arasında; Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Arjantin, Avrupa Birliği, Peru, Filipinler ve Kanada gibi farklı ülkeler yer alıyor. Peki, Netflix Studios yalnızca dizinin ismini mi tescil edebilir? Ülkemizde kabul gören Sınai Mülkiyet Kanunu ışığında Squid Game dizisinde bulunan başkaca fikri haklar var mıdır?

Squid Game logosu ile birlikte tescil başvurusunda bulunulmuş durumda. Dizinin içeriğinde ise artık sosyal medyada fenomen haline gelmiş dizi motifleri de her gün konuşulmakta. Dizinin ilk oyunundaki oyuncak kız bebek motifi, ikinci oyununda eritilmiş şekerden yapılma daire, üçgen, yıldız ve şemsiye şeklindeki motifler de bir hayli ayırt edicilik kazanmış durumda.

Sınai Mülkiyet Kanunumuza göre kısaca markalar; bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini, bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan her türlü işarettir. Squid Game dizisinde kullanılan bu motiflerin de şekil ve üç boyutlu “işaret” olarak kabul edilmekte ve hatta kullanım yolu ile de bir hayli ayırt edici hale geldiğinden marka stratejileri bakımından tanınmış marka talebi ile birlikte çok daha güçlü bir koruma elde etmesi de mümkün bulunmaktadır. Bununla birlikte yine bebek kız çocuğu motifi ile eritilmiş şeker üzerine işlenen daire, üçgen, yıldız ve şemsiye motiflerinin aynı zamanda endüstriyel tasarım olarak korunması da mümkündür. Bu durumda Netflix Studios’un ayırt edici işaretleri, aynı zamanda tasarım tescili ile de korunabilecektir.

Strateji Analizi

Merchendising stratejisi ile dizinin unsurları ticarileştirilerek hayranları bakımından erişilebilir hale getirilerek, dizi bünyesindeki yaratımların ürünleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bakımdan dizide katılımcı oyuncuların giydiği petrol yeşili – beyaz çizgili eşofmanlar ile oyunu düzenleyenlerin hizmetinde bulunan güvenlik görevlilerinin giydiği parlak pembe renginde kostimler ile, kare, üçgen ve daire şeklindeki maskeler merchendising stratejilerinin önemli bir unsurunu oluşturmaktadır. Bu ürünler bakımından esasen moda sektörü hızlı gelişen bir sektör olduğundan çokça tercih edilmeyen tasarım korumasından da yararlanılarak bu ürünlerin 25 seneye kadar korunması da mümkündür.

Kız çocuğu motifinin söylediği Kore dilindeki oyun şarkısının da kullanım yolu ile ayırt edici hale geldiğinden ses markası olarak tescil edilmesi ile de koruma elde edilebilecektir.

Netflix Studios, Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi (USPTO) bünyesinde yapmış olduğu başvuruda başlıca; indirilebilir televizyon programları ve telefon uygulamaları, oyuncak bebekler, çantalar, kek stantları ve araç gereçleri, giysiler ve ayakkabılar gibi mal sınıfları ile eğlence hizmeti bakımından da tescil başvurusu yapılmış bulunmaktadır. Tüm bu mal ve hizmet sınıfları da Netflix Studios’un olası merchendising stratejileri konusunda bize fikir verse de işin somutlaştığında ne boyutlara ulaşacağı ise halen merak konusu.

Kaynak: https://www.wipo.int/pressroom/en/stories/squid_game_2021.html

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilir veya makalelerimize göz atabilirsiniz!