Marka Tescil

Markamı tescil ettirmeli miyim? 

Marka tescili alma sürecine başlamaya karar verdiniz. Ancak marka tescili sürecine ilişkin bir fikriniz yok mu? O halde doğru sayfadasınız! Dijitalleşmenin hayatımıza entegre olması ile artık ticari hayattaki rekabet ciddi anlamda artmış durumda. Üstelik bu rekabet artık sektör fark etmeksizin kendini gösteriyor. Marka tescili de her geçen gün önemini arttırıyor. Öte yandan tescilsiz kullanılan markalar geri dönülmez zararlara uğruyor.

Marka Tescili Almak Marka Patenti Almak 
Marka Patenti Alma
Marka Tescili Alma
Marka Tescili
Marka Tescil

Marka tescili almak marka sahibine yarattığı değeri koruma imkanı sunar.  Başvuru ile birlikte yalnızca isim hakkı koruması alınabilir, logo koruması alınabilir, slogan markaları korunabilir veya şekil + kelime kombinasyonları ile koruma elde edilebilir. Ayrıca; hareket markaları, üç boyutlu markalar ve ses markaları gibi markalar bakımından marka tescili alınabilir.

Marka vekilleri ve marka patent ofisleri ne yapar?

Türkiye’de marka tescili yapmaya yetkili tek kurum Türk Marka ve Patent Kurumu’dur. Marka vekilleri, tescil sürecini yönetme kabiliyetine haiz, Türk Marka ve Patent Kurumu’nun sınavlarını başarı ile geçerek yeterliliğini kanıtlayan kimselerdir.

Nitekim sınai haklar teknik konular olduğundan tescil süreçlerinde doğru marka vekilleri ile çalışmak, markanızın tescil edilme şansını oldukça arttıracaktır.

Marka tescili alma işleminde risk almayın. Bizimle tanışın!

Marka tescil süreci nasıl ilerliyor? Gerekli evraklar neler?

Gerekli evraklar; başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri, marka örneği ile markanın kullanılacağı mal ve/veya hizmetler ve vekaletnamedir. Marka olacak işaretin türüne veya rüçhan hakkı olup olmaması gibi hallere göre ilave evrakların düzenlenmesi gerekebilmektedir.

İletişime geçmeniz halinde göndereceğimiz formu doldurmanız, marka örneğini paylaşmanız ve markayı kullanacağınız ticari faaliyet konusunu belirtmeniz başvurunuzun AYNI GÜN İÇİNDE yapılması için yeterlidir.

Marka tescili ne kadar sürer?

Markanın tescil süreci herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda ortalama olarak 6-8 ay süre içerisinde sonuçlanır. Başka bir deyiş ile “1 günde marka tescili”, “saatler içerisinde marka tescili” almak mümkün değildir.

Türk Marka ve Patent Kurumu, kanunen gerekli bilgi ve belgelere haiz başvuruyu incelemeye alır. İnceleme iki aşamadan oluşur;

  • Kurum incelemesi,
  • Üçüncü kişilerin incelemesi

Marka tescil etmek için ödenecek harçlar nelerdir?

Tescil sürecinde Türk Patent’in her sene yıllık olarak yayınladığı harçların ödenmesi gerekir.

Özetle:

İtiraz gelmemesi halinde bir marka tescili almanın toplam maliyeti;

-Tek sınıflı marka için:2720-TL

-İki sınıflı marka için:3480-TL

-Üç sınıflı marka için:4350-TL

-Dört sınıflı marka için:5220-TL

-Beş sınıflı marka için:6090-TL olarak belirlenmiştir.

Başvuruya ilişkin ücretler marka başvurusu yapıldığı gün içinde, tescil ücreti ise ödeme talebinin yapıldığı gün içerisinde ödenmelidir.

Detaylı bilgi için Türk Patent Resmi işlem ücretleri adresini ziyaret edebilirsiniz!

Bu harçlar bir marka vekili ile çalışılsa da çalışılmasa da Kurum’a ödenmesi gereken harçlardır.

Marka tescil sürecinizi marka vekili ile yönetmek istemeniz halinde marka vekilinize vekalet ücreti ödemeniz gerekir.

Hukukçu marka vekilleri ile çalışmak, SÜRECİ EN KISA SÜREDE EN AZ MASRAFLA geçmenizi sağlar. Bizimle iletişime geçin!

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İletişim: 0543 246 58 06 (Mesai saatlerinde arama ile, 7/24 mesaj ile ulaştığınızda dönüş yapılacaktır.)

Detaylı bilgi için makalelerimizi inceleyin!