Marka Tescil Fiyatları Ne Kadar? 2023 Marka Tescil Ücret Tarifesi Yayımlandı!

2023 marka tescili fiyat tarifesi ne kadar? Türk Patent ve Marka Kurumu, marka başvurularını kabul eden ve inceleyen resmi otoritedir. Marka tescil sürecindeki harçları Türk Patent Kurumu belirler. Türk Patent her yıl olduğu gibi bu yılın başında da marka tescil ücretleri tarifesini yayımladı! Peki marka tescil fiyatları 2023 yılında ne kadar? İsim hakkı almak kaç TL?

Başvuru Ücretleri

Türk Patent 2023 yılı tarifesinde marka başvurularında 2 den fazla sınıf içeren başvurularda artan bir sistem benimsemiştir. Bu tarife önceki tarifelerden farklı bir uygulama içermektedir. Buna göre marka tescili fiyat tarifesi başvuruda;

-Tek sınıflı marka başvuru ücreti:760 TL

-Marka başvurusu ek sınıf ücreti (2. sınıf için): 760-TL

-2. sınıftan sonra ilave her sınıf için başvuru ücreti (3. sınıf ve sonrası): 870-TL

Görüldüğü üzere marka tescil ücretleri sınıfsal olarak 3. sınıf ve sonrasında artan harçlara tabi tutulmuştur. Dolayısıyla “isim hakkı kaç TL?” sorusunun cevabını marka sınıfları belirlemektedir. Genelde 5 sınıfı geçmeyen marka başvuruları olduğunu göz önünde bulundurarak;

-Tek sınıflı marka başvurusu harcı: 760 -TL

-İki sınıflı marka başvurusu harcı: 1.520-TL

-Üç sınıflı marka başvurusu harcı: 2.390-TL

-Dört sınıflı marka başvurusu harcı: 3.260-TL

-Beş sınıflı marka başvurusu harcı: 4.130-TL olacaktır.

Görüldüğü üzere marka tescil ücretleri 2023 yılında oldukça artmıştır. Bu nedenle marka tescil sürecinin uzmanlarca yönetilmesi gerekir. Hizmetlerimizden marka sorgulama ve ön araştırma hizmetini inceleyin!

Marka tescil ücreti (2023) isim hakkı almak kaç TL? Marka tescili fiyat - Marka tescili fiyatları

Yayımlanan Markaya İtiraz ve Türk Patent Kararlarına İtiraz Ücretleri

2023 yılı tarifesinde Resmi Marka Bülteninde yayımlanan markalara itiraz ücreti: 400-TL olarak belirlenmiştir.

İtiraz sürecinden sonra yetkili marka uzmanı marka başvurusunu inceleyerek karara bağlar. Bu karara menfaati olan taraf yeniden itiraz edebilir. Bu itirazdan sonra Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu, kurulan 3 kişilik heyet ile dosyayı inceler.

Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu karara itiraz ücreti: 940-TL olarak belirlenmiştir.  Marka tescil itiraz hizmetimizi incelemek için tıklayın!

Marka Tescil Ücreti

Türk Patent tarafından tesciline karar verilen markaların tescil ücreti: 1960-TL olarak belirlenmiştir.

İtiraz gelmemesi halinde bir marka tescili almanın toplam maliyeti;

-Tek sınıflı marka için:2720-TL

-İki sınıflı marka için:3480-TL

-Üç sınıflı marka için:4350-TL

-Dört sınıflı marka için:5220-TL

-Beş sınıflı marka için:6090-TL olarak belirlenmiştir.

Başvuruya ilişkin ücretler marka başvurusu yapıldığı gün içinde, tescil ücreti ise ödeme talebinin yapıldığı gün içerisinde ödenmelidir. Marka başvuru ücretinin yatırılmaması halinde başvuru geçersiz sayılır. Tescil ücretinin yatırılmaması halinde ise başvuru yapılmamış sayılır. Bu noktada marka başvurusu ile tescil işlemleri arasında en iyi ihtimal ile 6-7 aylık bir süre bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Ayrıca süreçte itiraz ile karşılaşılması halinde bu süreler uzar.

2023 yılı marka tescil ücreti tarifesini bu yazımızda inceledik. Ancak önemle belirtmek isteriz ki; harçlar konusunda yalnızca Türk Patent resmi sitesine itibar edilmelidir. Ayrıca yüksek ücretlerin boşa masrafa dönüşmemesi için marka tescil hizmetimizi inceleyebilirsiniz!

Marka işlem ücretleri için tıklayınız!

Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu ücretleri için tıklayınız!

Marka başvurunuzu dakikalar içinde yapmak için formu doldurun, sizi arayalım!