Marka Patent Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? Marka tescili ne kadar sürer(2023)

Marka başvurusu yapıldıktan sonra en çok merak edilen konulardan biri de sürecin ne kadar sürdüğüdür. Bu yazımızda marka patent tescil başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, marka tescili ne kadar sürer konusunu inceleyeceğiz. Başvurusunu bireysel olarak yapan marka sahipleri çoğunlukla ret bildirimleri ile karşılaşırlar. Bunun nedeni uzman benzerlik araştırması veya üçüncü kişi itirazları olabilir. Bu yüzden süreci en hızlı ve en masrafsız şekilde tamamlamanın yolu profesyonel yardım almaktan geçiyor. Öyle ki marka vekili ile yapacağınız bir ön araştırma ile sürecin başında risklerinizi analiz edebilirsiniz. Marka tescil sürecini en az masraf ve zaman kaybı ile tamamlamak için hizmetlerimizi inceleyin!

Şimdi marka patent tescil başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, inceleyelim.

Başvuru ve Uzman Benzerlik Araştırması

Marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent başvuruyu şekli eksiklikler bakımından inceler. Marka vekili ile yapılan başvurularda bu aşamada vakit kaybı yaşanmaz. Bireysel başvurucular ise eksiklikle karışılaşabilirler. Türk Patent şekli eksiklik bildirimi yapar ve eksikliğin tamamlanması için 2 ay süre verir. Türk Paten şekli incelemeden sonra ise uzman benzerlik araştırması yapar.

Uzman Benzerlik Araştırması Nedir?

Uzman benzerlik araştırması, dosyanızın Türk Patent’te çalışan bir marka uzmanı tarafından incelenmesini ifade eder. Bireysel başvurucular bu aşamada ret kararı ile karşılaşabilirler. Yetkilendirilen marka uzmanı dosyayı inceler, yenilik araştırması ve kanuni inceleme yapar. Marka uzmanı bir sorun tespit etmesi halinde markanın reddine karar verir. Sorun ile karşılaşmaz ise marka yayına çıkar. Bu süreç yaklaşık 2 ay sürmektedir.

Markanın Yayımlanması

Uzman benzerlik araştırmasını geçen markalar, Resmi Marka Bülteninde yayıma çıkar. Yayım kararı verilmesi ile bülten tarihleri arasında tarih farkları olabilir. Ancak bu fark 2-3 haftadan fazla değildir. Markanın yayımda kalma süresi ise 2 aydır. Bireysel başvurucular için risk barındıran ikinci süreç marka yayım sürecidir. Çünkü marka vekilleri Resmi Marka Bültenlerini takip ederek marka başvurularına itiraz ederler. Başvurulan 10 markanın yaklaşık 9 tanesi bu aşamada ret kararı ile karşılaşır. Türk Patent, yayımda itirazla karşılaşmayan veya itirazları bertaraf eden markalar için tescil kararı verir.

Marka tescil süreci ne kadar sürer? Uzman benzerlik araştırması nedir? görseli

Üçüncü kişilerin ve marka vekillerinin başvuruya itirazı süreci oldukça uzatır. Öyle ki;

-İtiraza karşı görüş bildirme (1 ay)

-Marka uzmanının ilk kararına itiraz (2 ay)

-2. itiraza karşı görüş bildirme (1 Ay)

-Türk Patent Heyet Kararı (Bu süreç dosyadan dosyaya farklılık gösterebilmekte ve çok uzun süreler alabilmektedir.)

Marka tescil sürecinde itiraz süreci ile karşılaşmamak için “marka sorgulamak neden önemlidir?“makalemizi inceleyin!

Marka Tescil Ücretinin Ödenmesi

Türk Patent marka yayım süresi bittiğinden bir süre sonra markanın tescili için ücret ödenmesini talep eder. Bu ücret harçtır. Türk Patent, yayım tarihi bittikten sonra yaklaşık 1-2 hafta içinde bu bildirimi yapar. Başvurucu tescil ücretini iki ay içinde ödemez ise marka başvurusu yapılmamış sayılarak işlemden kalkar. Ücretin ödenmesi ile marka tescil edilir.

Marka Koruma Süresi Ne Kadar?

Tescil edilen markalar 10 yıl süre ile korunur. Başvurucu koruma süresi sona erdiğinde markasını yenilemelidir. Her 10 yıllık süre sonunda marka yenilendiği takdirde marka koruma süresinde bir sınır yoktur.

Görüldüğü üzere marka tescili ne kadar sürer sorusunun cevabı somut olaya göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Süreç içerisinde ödenecek harçlar bakımından yalnızca Türk Patent sitesine itibar edilmelidir. Marka tescil sürecinizi en az masrafla en hızlı şekilde bitirmek için bizimle iletişime geçin!