Marka Koruma Süresi Ne Kadardır? Marka Tescil Süresi Kaç Yıl?

Markanızı korumaya karar verdiniz. Ancak süreç teknik özellikler arz ettiğinden kafanıza takılan bir çok konu var. Bu konulardan biri de marka koruma süresi ne kadar? Marka koruması ne zaman başlar? Markanın korunmasında harçlar ne şekilde ödenir? Bu yazımızda markala tescil süresi kaç yıl sorusunu inceleyeceğiz.

Marka Tescil Süresi Kaç Yıl?

Marka koruma süresi diğer sınai haklardan farklıdır. Bu süre 10 yıldır. Bir başka ifade ile tescilli bir marka 10 yıllık süre ile koruma altına alınır. Bu koruma ile markalar, Sınai Mülkiyet Kanunu’nda belirlenen özel korumadan faydalanırlar.

Koruma Süresi Ne Zaman Başlar?

Markaların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren başlar. Ancak bu korumanın başlaması için marka başvurusu idari süreci başarı ile tamamlamalıdır. Bir başka ifade ile marka tescil edilmelidir.

Koruma Süresinin Devamlılığı

Tescilli bir marka 10 yıl korunur. Bu korumanın devamı için ise markanın sürenin sonunda yenilenmesi gereklidir. Marka yenilendiği takdirde 10 yıllık dönemler halinde süresiz bir koruma sağlanması mümkündür. Bu şekilde kullanılan bir marka aynı zamanda mirasen de intikal edebilir.

Marka Tescilinde Harçlar Yıllık Mı Ödenir?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde hayırdır. Markalarda ödenecek harçlar tescil aşamasında başvuru harcı ve tescil harcı olarak doğar. Tescil ile birlikte 10 yıllık koruma başlar. Ancak 10 yıl boyunca her yıl harç ödemenmesine gerek yoktur.

Marka Yenilemenin Önemi

Markanın kesintisiz kullanımı kadar yenilemelerinin yapılması da önemlidir. Marka yenilenmediği takdirde Sınai Mülkiyet Kanunu’nda bahşedilen korumadan faydalanamaz. Bu bakımdan haksız kullanımlara hedef haline gelebilir. Markanızı yenilemek ve etkili şekilde korumak için hizmetlerimizi inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz!