Marka Sorgulama Neden Önemlidir? / Marka Tescil Sorgulaması Nereden Yapılır?

Marka tescil sürecine başlamadan yapılması gereken ilk işlem, marka sorgulamasıdır. Marka sorgulama yapılmadan başlanan süreçler hem vakit hem de para kaybı ile sonuçlanır. Öte yandan marka sorgulaması yapılarak başlanan süreçler risk analizi yapıldığından vakitten ve nakitten tasarruf sağlar.

Peki marka tescil sorgulaması nedir? Nereden yapılır?

Türk Patent Marka Sorgulama

Toplumumuzda marka patent sorgulama olarak da bilinen marka araştırması için TPE marka araştırma veri tabanı kullanılmalıdır. Bir başka anlatım ile Türk Patent, marka araştırma işlemi için marka veri tabanını barındırır. Marka araştırma işlemi bu veri tabanı üzerinden yapılır. Bireysel olarak yapılan aramalarda karşılaşılan sonuçlar genelde yanıltıcıdır. Marka sorgulama hizmetimizi inceleyin!

Uluslararası Veri Tabanları

Marka, patent ve benzeri sorgulamalar için uluslararası veri tabanları mevcuttur. Bu veri tabanlarından en önemlileri WIPO Global Brand Database ve EUIPO e-search Plus veri tabanıdır. Bununla birlikte her ülke kendi sınırları içinde marka tescil etmeye yetkili bir organ belirler. Ayrıca uluslararası anlaşmalar neticesinde kurulmuş veri tabanları da mevcuttur. Özellikle ihracat yapan işletmelerin markalarını uluslararası veri tabanları veya ilgili ülke veri tabanlarından takip etmesi gerekir. Yalnızca Türkiye’de faaliyet gösterilmesi durumunda TPE (yeni adı ile TürkPatent) marka sorgulaması yeterli olacaktır.

Marka tescili ülkesel koruma sağlar. Örneğin; markanızı Türkiye’de tescil etmeniz durumunda marka yalnızca Türkiye’de korunacaktır. Başka ülkelerde koruma sağlayabilmek için Madrid Protokolü sistemi başlıca olmak üzere uluslararası antlaşmalar mevcuttur. Ancak marka sahiplerinin, Madrid Protokolünden Türk Patent aracılığı ile faydalanabilmeleri için, markalarını öncelikle Türkiye’de tescil etmeleri gerekir.

Marka Sorgulamak Ücretli Midir?

Marka sorgulaması ücretli değildir. Bu durum ulusal veya uluslararası veri tabanları için de geçerlidir. Ancak marka vekili ile yapılan arama ve takiplerde vekalet ücretleri ortaya çıkar. Bu noktada belirtmekte fayda var ki, vekalet ücreti vermemek amacı ile kalkışılan bireysel başvuruların çoğu ne yazık ki ret ile sonuçlanmaktadır.

Sonuç

Görüldüğü üzere marka tescil sorgulama için yerel ve uluslararası veri tabanlarından faydalanılmaktadır. Ancak marka sorgulamak uzmanlarla gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda nice sınıflarının içinde kaybolabilirsiniz. Bizimle iletişime geçin!