Tasarım Araştırma/Sorgulama ve İtiraz Süreçleri

Endüstriyel tasarım, patent ve marka hakları tescil ile kazanılır. Tasarım başvurusu yapmadan önce araştırma ve sorgulama yapmak, potansiyel risk analizi açısından önemlidir. Ancak, Türk Patent (TPE) tasarım sorgulama, marka ve patent ön araştırması gibi zor bir süreçtir. Bireysel olarak ön araştırma yapılsa bile potansiyel riskler ancak marka vekilleri tarafından tespit edilebilir. Bununla birlikte uluslararası veritabanlarından da tasarım araştırmaları yapılması gerekebilir.

Türk Patent (TPE) Tasarım Sorgulama

Başvurucular, endüstriyel tasarım ön araştırması yapmak için Türk Patent Tasarım Veri Tabanını kullanmalıdır. Ancak başvurucular tasarım patent ve marka sorgulama sonuçlarında hukuki riskleri analiz edemezler. Çetin Patent avukat marka vekilleri ile kurularak faaliyetlerine devam etmektedir. Bu bakımdan hukukçu vekillerimiz Locarno Sınıfları uyarınca detaylı ön araştırma raporları hazırlayarak risk analizi yapar. Böylece ret kararı ile karşılaşma ihtimali en aza iner.

Uluslararası Tasarım Araştırma

Tasarım araştırması, marka araştırmaları gibi uluslararası veri tabanlarında yapılabilir. Çetin Patent, bu araştırmanın gerekliliği ürün bazında analiz eder. Yapılan araştırma ile risk analizleri yapar. Ulusal ve uluslararası başvuru yol haritasını belirler. Bu rapor ile aynı zamanda ihlalden kaçınmaya ilişkin sonuçları düzenler.

Tasarım İtiraz Süreçleri

Tasarım başvurunuz ret mi edildi? İtiraz sürecini birlikte yönetelim! Çetin Patent avukat marka vekilleri ile kanuni ve gerekçeli itiraz dilekçeleri düzenler. Bu dilekçeler ile Kurum kararlarına karşı veya başka tasarımlara karşı gerekçeli savunmaları yapar. Ayrıca, ön araştırma hizmeti almadan yapılan başvurularda itiraz ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Ön araştırma yapmak için bizimle iletişime geçin!

Endüstriyel tasarım tescil süreçleri uzun süreçlerdir. Başvuru sahipleri bu süreçte sıkı hukuki sürelerle karşılaşır. İtiraz dilekçeleri kanuni gerekçeli olmalıdır. Sürece ve ücretlere ilişkin detaylı bilgi için tasarım tescil süreci makalemize göz gezdirin!

Sonuç

Başvuru sahipleri; tasarım süreçlerinde ön araştırma yapmalıdır. Başvurucu riski en aza indirmek için hukukçu marka vekili ile bu araştırmayı yapmalıdır. Çetin Patent ile tasarım sorgulamak yalnızca tescil sürecindeki riskleri azaltmaz. Aynı zamanda olası ihlal davaları ile karşılaşmanızı da önler. Çetin Patent ile itiraz süreci yönetimi ile itirazlarda risk almayın! Kanuni, yazılı ve gerekçeli olmayan itirazlar YİDK davalarında sizi zor duruma sokar. Hizmetlerimizi incelemek için tıklayın!