Marka Sorgulama

Her marka sahibi, marka tescil sürecine başlamadan önce isim hakkı sorgulama ile marka araştırma raporu almalıdır. Marka tescil sorgulama yapılmadan sürece başlanması durumunda daha önceden tescilli markalarla itiraz aşamasında karşılaşılabilir. Bu durumda hem zaman hem de para kaybına yol açmaktadır. Tescil işlemlerine başlamadan Türk Patent (TPE) marka tescil sorgulaması muhakkak uzmanlarca yapılmalıdır. Tescil sürecine ilişkin detaylı bilgi için marka tescil hizmetimizi inceleyin! Peki halk arasında marka patenti sorgulama olarak bilinen bu işlem nedir? Ne zaman yapılmalıdır?

Marka Sorgulama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Marka Sorgulama - Marka Araştırma - İsim Hakkı Sorgulama - Marka Patenti Sorgulama

Marka araştırması eş deyişle marka patenti sorgulama, marka yaratım sürecinin başında yapılmalıdır. Başvuru sahipleri çoğu zaman marka olarak seçilen “işareti” araştırma yapılmaksızın belirler ve ardından logo tasarımı ile devam eden süreç bazı sektörlerde ürün giydirme ve tanıtım faaliyetlerine kadar ilerler. Bu aşamada benzer markaların tespit edilmesi halinde telafisi zor zararlar doğabilmektedir. Öyle ki; markanız tescil sürecinde itirazla karşılaşmasa dahi ihtarname veya dava yolları ile karşılaşılması mümkündür. Markadan vazgeçilmesi halinde ise yapılan yatırımlar boşa gidecektir.

Türk Patent (TPE) Marka Araştırma

Kimi zaman marka sahipleri marka sorgulama işlemini Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinden kendileri araştırmak isterler. Türk Patent (TPE) marka araştırma ve benzerlik analizi uzmanlık gerektiren bir iştir. Karşılaşılan sonuçların yorumu ve olası sonuçları net olarak idrak edilememekte ve benzer markalar gözden kaçabilmektedir. Marka tescil sorgulaması muhakkak bir marka vekili aracılığı ile yapılmalıdır. İsim hakkı sorgulama için Bizimle tanışın!

Marka Araştırması Neden Yapılmalıdır?

Her sektör kendine has özellikler barındırmaktadır. Örneğin gıda sektöründe belirlenecek bir markanın analizi diğer sektörlerden farklıdır. Özellikle ilaç sektörü gibi alanlarda marka vekillerinden yardım alınmalıdır. Bununla birlikte her teşebbüsün markası değerlidir. İletişime geçmek için tıklayın!

Marka sorgulamak, marka tescili sağlandıktan sonra her marka sahibinin aylık olarak yapması gereken bir faaliyettir. Her yıl 180.000’e yakın yeni marka tescili sağlanmakta ve tescil ettiğimiz markamıza benzeyen veya aynı olan markalar varsa tespit edilmesi gerekmektedir.. Aksi halde marka sahipleri, benzer nitelikteki markaların kullanımını önlemek için dava yoluna gitmek zorundadır. Genel olarak 5 yıl boyunca sessiz kalınması halinde ise özel hukuki koşullar oluşması halleri dışında söz konusu benzer markalara müdahale edilemez.

Sınai haklara ilişkin daha detaylı bilgi için makalelerimizi inceleyin!